Formy opodatkowania działalności gospodarczej - jakie są możliwości?
Formy opodatkowania działalności gospodarczej - jakie są możliwości? 0

Formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej

Każda z nas staje przed poważnym dylematem, czy zalożyć działalność gospodarczą? Wtedy zaczynają pojawiać się pytania:

Jakie są formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jaka forma opodatkowania jest dla mnie najbardziej korzystna?

Jakie są wady i zalety każdej z form opodatkowania?

Jeśli zdecydujesz się założyć działalności i zabierasz się za zarejestrowanie jej w systemie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, link jest tutaj), jedną z rzeczy, o której musisz  pomyśleć, to sposób rozliczania się z fiskusem. W czasie rejestracji na druku CEIDG-1 trzeba wybrać formę opodatkowania (wniosek można złożyć on-line lub w urzędzie gminy i między innymi zastępuje on oświadczenie o wyborze formy opodatkowania). I tutaj pojawia się pytanie, jaką formę wybrać, żeby maksymalnie mi się to opłacało, było zgodne z przepisami i pozwoliło mi się rozwijać?

Ale od początku. PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych (tutaj masz więc informacji na ten temat) można rozliczać na cztery sposoby - do wyboru masz takie formy opodatkowania:

  • na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%);
  • według stawki liniowej (19%);
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • na zasadach karty podatkowej. 

Opowiem dziś krótko o każdej z nich, oczywiście każda ma swoje wady i zalety. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz zmienić wybrany sposób opodatkowania. Więc jeżeli stwierdzisz, że z czasem,  inna forma odpodatkowania będzie bardziej dla Ciebie odpowiednia, zmień ją śmiało.

Ale wracamy do konkretów. Jakie są formy opodatkowania: 

# Zasady ogólne

Jako pierwszą omówimy skalę podatkową ponieważ to domyślny, przyznawany z urzędu sposób rozliczania się. Mamy dwie stawki podatkowe, obecnie są to 17 i 32% - jeśli przekroczymy określony próg dochodów (w 2021 roku to 85 528 zł), płacimy wyższy podatek. To rozwiązania pozwala na odliczenie kosztów oraz korzystanie z ulg podatkowych.

# Podatek liniowy

Podatek liniowy to po prostu stały procent podatku - wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i rozlicza się go na formularzu PIT-36L. Rozliczanie za pomocą podatku liniowego 19% opłaca się osobom uzyskującym wysokie dochody, ale nie możesz np. rozliczać się razem z małżonkiem oraz korzystać z ulg (min. ulgi internetowej, ulgi na dziecko). 

# Ryczałt

Ryczałt, czyli stały podatek płatny miesięcznie: niższy, ale bez możliwości odliczania kosztów. Po wybraniu tej formy prowadzący usługi kosmetyczne płacą 8,5% podatku bez względu na dochód, nie muszą też prowadzić księgi przychodów i rozchodów.

# Karta podatkowa

Karta podatkowa obecnie dostępna jest już tylko dla osób, które wybrały taką formę opodatkowania przed 31 grudnia 2021 roku. Więc jeżeli dopiero planujesz założyć działalność gospodarczą, to niestety nie możesz już wybrać tej formy opodatkowania.

Ufff… nie była to może najbardziej lekkostrawna porcja wiedzy, ale mam nadzieję, że potrzebna i zrobisz z niej użytek. Na deser, jeśli temat Ci się spodobał możesz przeczytać sobie jeszcze ustawę o PIT (tutaj). Polecam Ci jeszcze mój wpis na temat zakładania nierejestrowej działalności gospodarczej: link oraz oczywiście wszystkie nasze wpisy i porady ;).

Obserwuj nas też na social media, ponieważ ostatnio bardzo dużo się na nich dzieje! Jako zespół robimy, co w naszej mocy, żeby pomóc Ci się rozwijać!

O tym, że zawsze możesz do mnie napisać, nie muszę chyba już wspominać? 

Miłego dnia!

Napisz komentarz

Komentarze do wpisu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium