Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - jakie mam możliwości w 2022?
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - jakie mam możliwości w 2022?

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej, czyli skąd wziąć pieniądze na start?

Jak pozyskać środki na zakup sprzętu i umeblowanie lokalu?

Jak pozyskać środki na wyposażenie salonu stylizacji rzęs?

Jeżeli zastanawiasz się, czy w 2022 roku rozpocząć swoją przygodę z własną działalnością gospodarczą ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Podejmując decyzję, czy iść "na swoje", na pewno zaczęłaś zadawać sobie pytania: z jakich środków finansować przedsięwzięcie? skąd wziąć pieniądze na sprzęt kosmetyczny? Czy mogę otrzymać dofinansowanie na zakup wyposażenia salonu przedłużania rzęs? Jakie są dofinansowania na założenie działalności gospodarczej?

Jeżeli masz właśnie takie wątpliwości, to liczymy, że dzisiejszy blog pomoże Ci je rozjaśnić!

Zatem do konkretów, jakie są możliwości dofinansowania w 2022r.:

#1. DOTACJE UNIJNE NA ZAŁOŻENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ 2022

Ile wynosi kwota dofinansowania? Łączna kwota możliwa do uzyskania, przy tej formie dofinansowania mieści się w zakresie od 38 000,00 złotych do 50 000,00 złotych. Składają się na nią: - jednorazowa dotacja na założenie działalności gospodarczej w wysokości maksymalnie 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce; - doradztwo i szkolenia z zakresu prowadzenia działalności; - oraz comiesięcznego wsparcia w postaci dotacji pomostowej, która wynosi przeważnie od 1000,00 złotych do 2 500,00 złotych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Obecnie fundusze europejskie podzieliły możliwych beneficjentów na dwie grupy: - pierwsza z nich to osoby powyżej 30 roku życia (Regionalne Programy Operacyjne) - druga z nich to osoby przed 30 rokiem życia (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój). Muszą to być osoby bezrobotne.

Co warto wiedzieć? Ogromną zaletą tej formy dofinansowania jest jej bezzwrotność, oczywiście musimy przestrzegać zapisów umowy, które jednak są jasno określone i nadmiernie Cię nie ograniczą. Jednak pamiętać należy, że cała procedura uzyskania tego dofinansowania traw około 2-3 miesiące.

Tutaj znajdziesz więcej informacji. 

#2. DOFINANSOWANIE Z PUP (z urzędu pracy):

Ile wynosi kwota dofinansowania? Środki z tego dofinansowania mieszczą się w przedziale między 4-krotnością, a 6-krotnością  przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. W tym roku może wynosić około 36 000,00 złotych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie? Dofinansowanie z urzędu pracy przeznaczone jest dla osób bezrobotnych, które znajdują się w następujących kategoriach: - w pierwszej kolejności osoby młode - przed 30 rokiem życia (program POWER); - osoby od 30 roku życia (dopisek RPO); - bez kategorii wiekowej (z Funduszu Pracy).

Co warto wiedzieć? Jest to świadczenie bezzwrotne, pod warunkiem przestrzegania określonych w umowie zasad, które będą przejrzyście sformułowane i od początku Ci znane. Jednak musisz pamiętać, że każdy PUP może określać w pewnym zakresie własne zasady przyznawania tego dofinansowania, dlatego ważne, abyś wiedziała jakie wymogi stawia PUP, do którego zwracasz się z wnioskiem. 

Tutaj znajdziesz więcej informacji. 

#3. DOFINANSOWANIE Z LGD (z Lokalnej Grupy Działania):

Ile wynosi kwota dofinansowania? Wysokość tego dofinansowania wynosi od 50 000,00 złotych do 100 000,00 złotych.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie? Środki z LGD są przeznaczone dla osób pracujących, jaki i bezrobotnych zamieszkujących w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys.

 Co warto wiedzieć? Wszelkie informacje o działających w Twojej miejscowości LGD uzyskasz od lokalnych władz (np. w urzędzie miasta).

Tutaj znajdziesz więcej informacji.

#4. LOKALNY FUNDUSZ POŻYCZKOWY (dofinansowanie z samorządu):

Ile wynosi kwota dofinansowania? Kwota przyznana w ramach tej pomocy może sięgać nawet wysokości 500 000,00 złotych, lecz konieczny jest nasz wkład własny w wysokości minimum 20% sumy pożyczki.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie? Fundusze pożyczkowe prowadzone przez samorządy przeznaczone jest ono dla osób, które prowadzą swoją działalność gospodarczą, od co najmniej 4 miesięcy.

Co warto wiedzieć? Dofinansowanie przyjmuje formę pożyczki, dlatego będziesz musiała spłacać je regularnie w ratach.

Tutaj znajdziesz więcej informacji. 

#5. POŻYCZKI I KREDYTY DLA MAŁYCH FIRM:

Ile wynosi kwota dofinansowania? Ta forma pomocy przedsiębiorcom może wynosić nawet 100 000,00 złotych.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie? Pożyczki i kredyty dla małych firm są dostępne już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej.

Co warto wiedzieć? Pożyczki i kredyty podlegają zwrotowi, ważne jest, abyś zawsze zwróciła uwagę na oprocentowanie. Pozytywną stroną tego źródła finansowania jest fakt, iż banki zaniżają wymogi stawiane osobom, które się o nie ubiegają.

Tutaj znajdziesz więcej informacji. 

Znalazłaś coś dla siebie? To do dzieła! 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium