Kasa fiskalna w Twoim salonie stylizacji rzęs - poradnik
Kasa fiskalna w Twoim salonie stylizacji rzęs - poradnik

Kasa fiskalna w salonie stylizacji rzęs - poradnik

Dziś kilka słów na temat, który często pojawia się w rozmowach ze stylistkami, które robią u nas zakupy, ale jest też bardzo popularny na forach internetowych, czyli KASA FISKALNA. Sama nieraz miałam wątpliwości i zadawałam sobie pytania: po co kasa fiskalna? kto musi mieć kasę finalną? czy w salonie stylizacji rzęs potrzebna jest kasa fiskalna?  I chyba każda z nas miała takie rozterki. Dlatego mam nadzieję, że kilka poniższych porad rozjaśni Ci trochę sprawę.

Po pierwsze, pamiętaj, że najlepsza dla Ciebie będzie mobilna kasa fiskalna, czyli kasa z akumulatorem a nie ładowana z sieci - nawet jeśli teraz robisz zabiegi tylko u siebie, nigdy nie wiadomo kiedy zostaniesz mobilną stylistką. Najlepiej od razu przykleić sobie karteczkę albo zrobić przyponajkę w telefonie, żeby co dwa miesiące sprawdzać, czy akumulator jest naładowany. Mówię ci o tym dlatego, że słyszałam o sytuacji, w której kasa się wyczerpała, stylistka nie wystawiła paragonu, a okazało się że Klientka zgłosiła to do urzędu skarbowego. Nie muszę mówić chyba, że z takiej błahej przyczyny może zrobić się całkiem poważny problem, dlatego proszę pamiętaj o kasie fiskalnej i jej ładowaniu.

Drugą rzeczą, o której chcę powiedzieć jest to, że są kasy odporne na wilgoć, ścinki włosów, drobinki kurzu i tym podobne zanieczyszczenia, dlatego też warto zapytać sprzedawcy, czy nasze przyszłe urządzenie sprawdzi się w salonie. W sieci i u sprzedawców stacjonarnych bez problemu powinnaś taką kasę znaleźć.

Teraz przejdę do odpowiedzi na pytania, które często pojawiają się w temacie kas, do rzeczy!

#1. Czy kasa fiskalna jest konieczna w salonie stylistki rzęs?

Tak, jest konieczna - zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie ma zastosowania do świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych. Dodam do tego, że od 1 lipca 2021 roku obowiązkowa kasa fiskalna musi być kasą online. Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat, tekst rozporządzenia jest pod tym adresem

#2. Czego potrzebujesz, żeby mieć kasę fiskalną?

Musisz posiadać NIP i nazwę firmy, potem wybrać urządzenie, jakie chcesz mieć i skontaktować się ze sprzedawcą/serwisantem. Ogólnie nie ma problemu ze znalezieniem sprzedawców kas w każdym mieście - ostatnio coraz popularniejsze są też urządzenia będące nie tylko kasą fiskalną, ale również terminalem do płatności bezgotówkowych (wpisz w wyszukiwarkę „kasoterminal" i znajdziesz to, o co mi chodzi).

#3. Co zrobić po zakupie kasy?

Ustaliliśmy już że musimy posiadać kasę on-line. Dzięki temu jest łatwiej o tyle, że formalności związane z rozpoczęciem pracy czyli tak zwana fiskalizacja zostaną wykonane przez serwisanta kasy. Po dokonaniu fiskalizacji kasy online, możemy rozpocząć pracę. Pamiętaj, żeby rejestrować sprzedaż potrzebny jest dostęp do Internetu.

#4. Gdzie zwrócić się o dofinansowanie?

Państwo dofinansowuje zakup kasy fiskalnej, szczegóły można przeczytać tutaj
Pamiętaj, żeby przechowywać dowód zakupu kasy - jest to potrzebne, na przykład w celu skorzystania z gwarancji, czy ulgi.

#5. Ile dofinansowania mogę otrzymać na pierwszą kasę fiskalną?

Kwota ulgi to 90% wartości kasy, jednak nie więcej niż 700,00 zł. Dla tych, którzy odprowadzają podatek VAT odliczenia ulgi dokonuje się w pliku JPK_V7, w którym należy wskazać kwotę ulgi na zakup kasy fiskalnej. Natomiast w przypadku „nievatowców” ulgę rozlicza się składając wniosek do swojego urzędu skarbowego.

#6. Czy mogę kupić używaną kasę fiskalną?

Przed nastaniem ery kas on-line zdarzało się, że początkujący przedsiębiorcy kupowali kasę używaną i zgłaszali to w Urzędzie Skarbowym, jednak teraz jest to nieopłacalne, i nie słyszałam o tym, żeby ktoś się na to zdecydował. Warto zainwestować w nową kasę, z gwarancją i obsługą serwisanta.

#7. Czy potrzebne są raporty miesięczny/dzienny?

Każdy dzień pracy z kasą online powinno się zakończyć wydrukiem raportu dobowego. Należy go wystawić najpóźniej przed rozpoczęciem sprzedaży następnego dnia. Jeśli jednak w ciągu dnia nie było żadnej sprzedaży, nie ma potrzeby drukowania raportu dobowego. Raport miesięczny należy wystawić po zakończeniu miesiąca, w którym odbywała się sprzedaż, najpóźniej do 25 dnia miesiąca następnego.

#8. Czy musze archiwizować/ przechowywać dane z kasy?

Posiadanie kasy online zwalnia z obowiązku archiwizacji. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ odpada Ci martwienie się o rolki z kasy. A każda z nas wie, że miejsca na przechowywanie nigdy nie jest za wiele, więc po co zajmować je na zbędne archiwum.

#9. Czy potrzebuję kasy fiskalnej w działalności nierejestrowej?

W przypadku kosmetyczek, czyli stylistek rzęs jak najbardziej też, jest to wymagane. Nawet w działalności na początek, czyli tej nierejestrowej (o której zresztą piszę w tym artykule), musisz pomyśleć o kasie fiskalnej.

#10. Czy potrzebuję kasy fiskalnej w mobilnym salonie przedłużania rzęs?

Tak, bez niej się nie obejdzie. Tutaj właśnie niezbędna jest przenośna kasa zasilana akumulatorem. 

Jest jeszcze jedna rzecz o której nie wspomniałam, w sieci natkniesz się na pojęcie "paragon fiskalny w wersji elektronicznej”, ktyóry jest równy paragonowi papierowemu, czyli nie trzeba nic drukować - systemy do generowania e-paragonów zaczynają pojawiać się w Polsce, więc może niedługo będzie można niedrogo zacząć z nich korzystać - pożyjemy, zobaczymy ;) 

Ufff, czasami łatwiej skupić się na swojej pracy, a nie zajmować podatkami i przepisami, ale jest to konieczne dla naszego biznesu, niestety tego nie obejdziemy. Mam nadzieję, że poradnik rozjaśnił Ci pewne kwestie i okazał się przydatny. A może zapomniałam wspomnieć o czymś, co Cię nurtuje?
Jeśli masz więcej pytań, śmiało pisz!

#icoucou #akademiaicoucou

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium