Cześć!
Dziś mam dla Ciebie ważny temat, ponieważ dotyczy on TWOJEGO ZDROWIA i KOMFORTU PRACY. Jeśli pracujesz jako stylistka rzęs, brwi albo jesteś linergistką to trafiłaś pod właściwy adres, ponieważ chciałabym Ci krótko opowiedzieć o tym, jak usprawnić sobie pracę i jak pracować, żeby było po prostu bezpiecznie i wygodnie.
Podzieliłam sobie temat ergonomii, czyli takiej organizacji pracy i wykorzystania narzędzi, żeby łatwo i przyjemnie się nam pracowało, na 6 części, temat na pewno nie zostanie wyczerpany w 100 %, ale chciałbym zwrócić uwagę na podstawowe rzeczy - dlatego z tego artykułu dowiesz się:
# Dlaczego prawidłowa postawa ciała jest taka istotna?
# Jakie znaczenie ma wysokość i możliwość regulacji stołu?
# Jakie jest znaczenie dobrego oświetlenia w pracy stylistki?
# Podparcie nadgarstków - ważna sprawa
# Organizacja narzędzi i wykorzystywanie telefonu w pracy
# Przerwy i stretching - nie zapomnij o tym
I pamiętaj proszę o tym, że każda rada składa się na jeden cel - to Tobie ma się lepiej pracować! Lepsza ergonomia w pracy stylistek równa się też większa oszczędność. Jeśli będziesz korzystać z dobrej jakości akcesoriów i wyrobisz sobie prawidłowe nawyki, na pewno oszczędzisz czas, pieniądze i dużo wieczornego bólu pleców czy głowy - uwierz mi, wiem coś o tym…
# Postawa ciała
Stylistka powinna dbać o swoją postawę podczas wykonywania zabiegów. Powinna siedzieć prosto, trzymać plecy prosto i unikać skręcania lub wyginania ciała w niezdrowe pozycje. Dobrze jest mieć regulowane krzesło, które można dostosować do własnych potrzeb. Ja polecam fotele z oparciem, ponieważ można dzięki nim odciążyć plecy, czyli zwyczajnie na chwilę oprzeć się. Wymuszona postawa ciała, którą często przyjmujemy i utrzymujemy dłuższy czas to pierwsza przyczyna problemów z plecami i karkiem. Pamiętaj, że jeśli doświadczasz bólu, dyskomfortu lub innych objawów związanych z postawą ciała, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od urazów.
# Wysokość i ustawienie stołu
Wysokość stołu powinna być dostosowana do wysokości stylistki, aby uniknąć nadmiernego zgięcia się lub wyciągania ramion. Blat stołu powinien być na tyle szeroki, aby umożliwić swobodne ułożenie narzędzi i produktów, bez konieczności naciągania mięśni. Głowa Klientki powinna być na wysokości Twojej klatki piersiowej - sprawdź przy najbliższej okazji, czy Twój stół ma możliwość regulacji wysokości.
Idealnym rozwiązaniem jest takie, w którym stół ma miejsce na Twoje nogi, abyś mogła wjechać z krzesłem pod stół i wygodnie pracować bez przyjmowania nienaturalnej pozycji - w przeciwnym razem Twój kręgosłup będzie narażony na przeciążenia i może po krótkim czasie zacząć „odzywać się” w trakcie pracy i wieczorami. Polecam Ci też nasz wpis na temat łóżek do przedłużania rzęs i ich zalet - znajdziesz go pod tym adresem.
# Oświetlenie - jakie jest najlepsze dla stylistki rzęs?
Właściwe oświetlenie jest kluczowe, aby stylistka mogła precyzyjnie pracować i uniknąć nadmiernego wytężania wzroku. Jasne, równomierne oświetlenie w miejscu pracy jest zalecane, najlepiej światło naturalne lub światło o temperaturze barwowej zbliżonej do światła dziennego. Ważne jest też to, żeby lampa, której używasz miała regulację barwy i natężenia światła. Mam dla Ciebie przykład lampy do przedłużania rzęs, która jest sprawdzona przez stylistki i „robi robotę” bardzo dobrze, czyli ma duże możliwości regulacji.
# Podparcie nadgarstków
Uraz nadgarstka to potencjalne zagrożenie dla stylistki rzęs, ponieważ Twoja praca wymaga precyzyjnych ruchów i powtarzalnych gestów. Stylistka powinna mieć dostęp do podparcia nadgarstków, na przykład w formie specjalnej poduszki lub podkładki. To pomoże uniknąć nadmiernego obciążenia stawów i zapobiegnie bólowi lub urazom. Pamiętaj o tym, żeby twoje dłonie miały zawsze podparcie, nie trzymaj ich "w powietrzu".
# Organizacja narzędzi (i praca z telefonem)
Ważne w naszej pracy jest to, aby narzędzia były odpowiednio zorganizowane i łatwo dostępne. Stylistka powinna mieć wszystko, czego potrzebuje, w zasięgu ręki, aby uniknąć niepotrzebnego przemieszczania się i narażania na niekorzystne pozycje ciała. Z pomocą przychodzą tutaj organizery, najlepiej magnetyczne. Dzięki nim nie musisz schylać się bez przerwy po spadające pęsety i łatwiej utrzymasz wszystko na swoim miejscu. Jeśli w pracy korzystasz też ze swojego telefonu (a kto z niego nie korzysta, żeby na przykład robić zdjęcia stylizacji?) przydatnym gadżetem jest na pewno uchwyt na telefon, który mają w komplecie profesjonalne lampy do zabiegów kosmetycznych.
# Przerwy i stretching - nie zapomnij o swoim ciele
Długotrwała praca w tej samej pozycji może prowadzić do zmęczenia mięśni i sztywności. Dlatego ważne jest, aby stylistka regularnie robiła przerwy i wykonywała rozciągające ćwiczenia, aby zrelaksować i odciążyć ciało. Z doświadczenia wiem, że w czasie stylizacji łatwo zapomina się o sobie i o krótkiej przerwie co jakiś czas, ale warto wyrobić sobie nawyk regularnego odchodzenia od łóżka chociażby po to, żeby zrobić parę kroków i rozruszać kark i plecy. Nie zapomnij o swoim ciele, ponieważ jeśli się zaniedbasz ono przypomni się niestety samo, ale w bolesny sposób.
Podsumowując, ergonomia jest bardziej niż wydawałoby się to na pierwszy rzut oka istotna dla stylistki rzęs i linergistki, ponieważ może znacząco wpłynąć na wydajność, komfort i bezpieczeństwo Twojej pracy. Dobrze zaprojektowane narzędzia, takie jak krzesło, łóżko i lampa są absolutnie kluczowe dla osiągnięcia precyzyjnych i trwałych efektów. Dbając o ergonomię, stylistki rzęs mogą zapewnić sobie wygodne warunki pracy, minimalizować ryzyko kontuzji i osiągać najlepsze rezultaty dla swoich Klientek.
I tego właśnie, oprócz oczywiście udanego wypoczynku w czasie wakacji ;), życzymy Ci z całego serca i zapraszamy do kontaktu z nami, jeśli masz jakieś branżowe i nie tylko pytania!
♥